
Odchudzanie dzieci
Z moich obserwacji i wieloletniej pracy z dziećmi z nadwagą i otyłością jasno wynika, że najbardziej szkodzą im niezdrowe jedzenie, zajadane emocje i brak ruchu.
Postęp cywilizacyjny przyniósł naszym dzieciom wiele korzyści, ale równocześnie wiele im zabrał. Zdrowy ruch zastąpił komputer i smartphone, a dobrą żywność – szybkie śmieciowe jedzenie. Nasze dzieci nie ruszają się dziś prawie wcale, nie widząc w tym żadnego problemu. Często też nie rozumieją, że to, co jedzą, ma faktyczny wpływ na ich zdrowie w przyszłości. Dojrzewanie, codzienne problemy i stres nie ułatwiają im również mądrego budowania wiary w siebie.
Jak podają badania, czterech na pięciu nastolatków z nadwagą lub otyłością będzie miało ten sam problem w dorosłym życiu. Tkanka tłuszczowa nagromadzona w dzieciństwie pozostaje w pamięci naszego organizmu na zawsze, dlatego otyli dorośli to najczęściej w przeszłości otyłe dzieci.
Musimy pamiętać, że otyłość to przede wszystkim choroby: u dzieci to zaburzenia rozwoju, zaburzenia postawy, wszystkie związane z tym powikłania, nadciśnienie, cukrzyca, które później zamieniają się w choroby krążenia, zaburzenia hormonalne. Otyłość powoduje przyśpieszone dojrzewanie, u dziewcząt m.in. zaburzenia miesiączkowania, a w życiu dorosłym problemy z zajściem w ciążę.
Jak działamy?
W przypadku dzieci z nadwagą i otyłością potrzebny jest ściśle określony schemat działania, a także wyrobienia nawyków, które dziecko będzie niosło ze sobą w dorosłe życie. Ogromne znaczenie ma czas i cierpliwość, stały nadzór i wsparcie specjalistów – zarówno dla dziecka, jak i rodziców.
Zanim rozpoczniemy ćwiczenia, musimy sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe, a także gdzie leży źródło braku kontroli w jego jedzeniu. Następnie planujemy zmiany nawyków żywieniowych, które sukcesywnie krok po kroku wprowadzamy w życie. Odzyskiwanie kontroli nad procesem jedzenia wspiera psychodietetyk. Przeprowadzamy również cykliczne badania kontrolne.
Dzieci potrzebują nie tylko uwagi, ale również mądrej inspiracji. Zajęcia ruchowe wspiera amerykańska terapia, oparta o technikę dialogu motywującego, która pozwala wzmocnić w dziecku wiarę w siebie, potrzebę samodzielnego działania, a także umiejętność sukcesywnego dążenia do celu.
Pamiętajcie Rodzice, że odchudzanie dzieci to proces. Wymaga wielu zmian, cierpliwości, mądrej edukacji, ale przede wszystkim świadomej i wspólnej pracy całej rodziny. Decyzję o zmianie podejmujemy wspólnie. Pracuje cała rodzina.
Do Waszej dyspozycji pozostaje zespół specjalistów: trener indywidualny, psychodietetyk, terapeuta DM – Emilia Kaznowska, lekarz internista dr Ewa Pyzik, pediatra-endokrynolog oraz ginekolog.
Etapy i cele spotkań:
-
Indywidualne spotkanie z rodzicami i dzieckiem.
-
Skierowanie na badania wykluczające wszelkie jednostki chorobowe (współpracujemy na stałe z internistą oraz lekarzem endokrynologiem).
-
Planowanie działania:
-
indywidualne spotkanie z rodzicami – wybór ścieżki – rozpoznanie potrzeb.
-
Indywidualne spotkanie z dzieckiem – wybór ścieżki – rozpoznanie potrzeb.
