
Psychodietetyka
Psychodietetyka to stosunkowa młoda nauka mówiąca o psychologicznych aspektach odżywiania się człowieka. Zapełnia lukę, która pojawiła się wraz z coraz poważniejszym problemem współczesnego człowieka, tj. psychiczną nieumiejętnością radzenia sobie z jedzeniem. Psychodietetyka próbuje odpowiedzieć na trudne pytanie naszych czasów: dlaczego jemy, skoro nie jesteśmy głodni?
Wizyta u psychodietetyka to w pierwszej kolejności znalezienie przyczyny problemu związanego z naszym odżywianiem. To, kim jesteśmy, jakie mamy zdanie o sobie, jak mocno manipuluje nami brak czasu i stres to podstawowe dane do tego, jak jemy i ile. Wielu z nas zajada zmęczenie czy samotność, a jedzenie pełni rolę rekompensaty, swojego rodzaju pocieszenia. Nie uzmysławiamy sobie, że najczęściej to nasze emocje są głodne, nie my. Dlatego wiedza na temat tego, „co jemy i dlaczego?” stanowi podstawę zmiany – najpierw naszego myślenia, potem odżywiania się, a w konsekwencji sposobu życia.
Wskazówki psychodietetyka
Jeśli zdrowo się odżywiasz, uprawiasz systematycznie jakiś sport, nie masz problemów ze zdrowiem, a mimo to czujesz się osłabiony, nie potrafisz zrzucić zbędnych kilogramów lub systematycznie tyjesz, najprawdopodobniej w swoim odżywianiu popełniasz jakiś błąd. Psychodietetyk pomoże ci go wyeliminować. Wskaże, co powinieneś odrzucić ze swojej diety, a co wyraźnie ograniczyć. Które elementy dodać, a które są wręcz niezbędne, by twoja dieta była zbilansowana i dobra dla ciebie.
Terapia
Jeśli w sytuacji stresowej systematycznie sięgasz po kanapkę, objadasz się bez opamiętania, jedzenie stanowi dla ciebie rodzaj rekompensaty za wszelkie niepowodzenia, najprawdopodobniej masz problem, który wymaga konsultacji z psychodietetykiem, a także terapii, która uzmysłowi przyczyny i pomoże ci z tym problemem się uporać.
Metoda DM
Terapia metodą DM wykorzystywana jest w leczeniu uzależnień (m.in. procesów zaburzenia odżywiania). Kluczem terapii opartej na DM (dialog motywujący/terapia motywująca) jest samodzielne uzmysłowienie sobie przyczyn objadania się czy innych problemów związanych z odżywianiem. Dopiero ta wiedza staje się podstawą do odzyskania kontroli nad procesem jedzenia. Metoda DM daje znakomite efekty w postaci wzmocnionej motywacji. Pacjent, znając przyczyny problemu, potrafi kontrolować proces jedzenia, nabywa umiejętności motywowania siebie samego, jest zdolny samodzielnie i efektywnie korzystać z własnych sił. A to stanowi podstawę zakończenia terapii. I jej sukcesu.
Na konsultacje zapraszam:
-
osoby z problemem nadwagi lub otyłości;
-
rodziców z dziećmi, które mają nadwagę;
-
młode mamy, które chcą wrócić do wagi sprzed ciąży;
-
osoby z zaburzeniami odżywiania.
